вторник, 1 ноября 2016 г.

Відкритий урок з української мови в 3 класі "Правопис префіксів роз-, без-, з-, с-"

Тема. Правопис префіксів роз-, без-, з-, с-
  Мета:
·        розширити та поглибити знан­ня учнів про будову слова (розвивати предметну компетенцію);
·        розвивати вміння вимовляти та писати префік­си роз-, без-, з-, с-, свідомо використовувати в мовленні слова з префіксами (розвивати мовну компетенцію); формувати в учнів уміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати (розвивати предметну компетенцію); збагачувати словниковий запас учнів (виховувати пізнавальну компетентність); розви­вати фонематичний слух, спостереж­ливість, мовлення учнів, мислення (розвивати комунікативну компетен­тність);
·        виховувати інтерес дітей до  вивчення української мови, доброзичливе та шанобливе ставлення до  людей (розвивати самоосвітню компетентність).
Обладнання: підручник; таблиця; тести; технологічні картки.
Тип уроку: комбінований.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу до уроку
Сьогодні ми почнемо урок української мови з посмішки. Поверніться один до одного, посміхніться і побажайте один одному успіхів. А я підійду до кожного, торкнуся до вашої долоньки і передам вам часточку своєї  енергії, свого розуму А тепер поверніться до наших гостей і своєю посмішкою передайте їм, що ми ради бачити їх у нашому класі.
Попрацюємо старанно.  
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
 Діти просто молодці!
II. Актуалізація опорних знань учнів
1. На початку уроку ми повторимо  відоме.
Перше випробування. Комбіноване  завдання. (М)
1 На дошці візерунки:
Розставте склади за візерункомі зберіть слова.
  


 —      Отже, над якою темою ми будемо  працювати на уроці?
Правильно, тема нашого уроку "Будова слова"
2. Словник сучасного уроку.
—      Які слова будуть входити у ваш словник сьогодні, ви довідаєтеся з загадок.
•  Я житель підземний
Лісів і полів
І спільна частина
Споріднених слів. (Корінь)
Запис на дошці. Словник: корінь.
•  Стою поперед кореня.
Люблю це місце я!
Нові слова утворюю.
Скажіть моє ім'я! (Префікс)
Запис на дошці. Префікс.
•  Хоч за коренем, позаду,
В мене теж значна посада!
Я без зайвої розмови
Здатний геть змінити слово! (Суфікс)
              А далі друге випробування. (О)
              Як правильно, безпомилково
Писати треба дане слово?
суффікс
                  суфікс
суфикс
суффикс
Запис на дошці. Суфікс.
•  У слові я наприкінці,
Як той мізинчик на руці.
А в реченні слова зв'яжу,
Бо зв'язковим я там служу! (Закінчення)
Запис на дошці. Закінчення.
—      Якої частини слова не вистачає?(Запис на дошці. Основа.)
3. Повторення правил.
—Давайте повторимо, що саме ми вже знаємо про ці частини слова.
Закінчення змінна значуща частина слова, яка потрібна для зв'язку слів у словосполученні та реченні.
Основа частина слова без за­кінчення.
Корінь спільна частина спільнокореневих слів.
Префікс значуща частина слова, яка знаходиться перед коренем. Він надає слову нового значення або нового відтінку значення.
Суфікс значуща частина слова, яка розташовується після кореня. Він надає слову нового значення або нового відтінку значення
4. Третє випробування. (Л)
Згрупуйте слова у два стовпчики: у перший запишіть форми того ж слова, у другийспільнокореневі слова.     
Старий, читач, читанка, старого, прочитати, старих, перечитувати, читацький, старому                                           
    Пояснення орфограми слова читацький.    \
    Розібрати біля дошки слова за будовою: читацький, старого, перечитувати.       
    Чому у цьому слові закінчення ти, а не -и?         
5. Висновок.                      
              З яких частин складається слово?
              Тож давайте зробимо висновок.    
Хто частини слова знає,   
«Зайве» слово відгадає.        
корінь              
синоніми           
суфікс              
закінчення         
основа             
- Чому саме це слово зайве?
Якої частини слова не вистачає у таблиці? ( префікс)
III. Повідомлення теми  та мети уроку
1 Сьогодні ми зосередимо свою увагу на двох префіксах роз- і без- і навчимось їх правильно писати. Це дуже важливі префікси. Необхідно  знати, як їх писати. У старших класах ви будете складати іспити, писати тести і завжди там зустрічаються слова з цими префіксами.
IV. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу
У префіксах роз- і без-
Не буває букви С.
Букву 3 завжди пиши:
Безкоштовний, розкажи.
1. Порівняння з російською мовою.
Четверте випробування. Перекладіть українською мовою, виділіть префікс. (О)

Рассказать

раздеться

расспросить

безоблачньїй

беззаботный

 Підсумок. У російській мові українському префіксу роз- відповідають російські префікси рос-, роз-, рас-, раз-.
 2.  Гра «Я тобі, ти мені».
 Учитель «дає» учням слово, а вони  «повертають» антоніми до цього слова, додавши префікси роз-, без-.
 Що таке антоніми?
(Грамотний, єднати, законний, платний, зав'язка, смертний., страшний.)
 Підсумок. Які префікси допомогли вам під час гри? Як вони пишуться?
 3. Робота з підручником (С. 106, правило).
 4.   Прочитати оповідання.
           СПИСАВ ЗАДАЧУ
 Павлик прийшов до школи стурбований. Удома він безрезультатно сидів над задачею і не міг її розв'язати. Він  вирішив списати у когось.
Списуючи у  Зіни задачу, в останній дії Павлик помітив помилку. У своєму
зошиті він написав правильно, а Зіні не сказав, що в неї помилка.
Учителька зібрала зошити для пере­вірки і принесла їх наступного дня. «У Павлика "одинадцять",— сказала вона.— Молодець, добре попрацював над задачею. А в тебе, Зіно, "вісім". Помилки припустилася...»
Зіна зблідла. Вона глянула на Пав­лика. Той почервонів і схилив голо­ву над партою.
(За В. Сухомлинським)
              Яким є вчинок Павлика?
              Що б ви йому порадили?
              Скажіть, будь ласка, чи відповіда­ють цьому оповіданню прислів'я.
     Краще честь, ніж безчестя.
     Роби добро не кайся, робиш
зло зла й сподівайся.
—      Чому ви так гадаєте9
Повторення. Діти, ми вже вивчали префікси: з- та с-. Що ви про них знаєте?
•  Виписати з оповідання слова з префіксами роз-, без-, з-, с-.
4.   П'яте випробування. (Д)
—      Відгадайте, що за слово має ось таку будову:
беззубий
безногий
безхвостий
безхмарний
5. Шосте випробування. (Д)
Замініть одним словом із префік­сом без-, запишіть.

1.Людина, яку
ніщо не турбує.

2.Пилосос, який
працює без
шуму.

3.Кондиціонер,
який не видає
звуків

Що ви бачите у корені слова без­звучний? (Чергування)
  
V.     Закріпленім та систематизація знань
Тестові завдання. Останнє сьоме випробування. (І)
1) Знайти слово з префіксом роз-:
а) ...країй;
б) ...хмарний;
в) ...славний;
г) ...трусити.
2) Знайти слово з префіксом без-:
а) ...валитися;
б) ...пустити;
в) ...страшний;
і) ...сипати.
3) Яку літеру потрібно вставити в сло­вах: ро...чарований, бе...смертя:
а) з;
б) с;
в) ц;                           
г) не знаю.
4) Знайти, в якому слові помилка, виправити її.
а) На беслюдному березі моря одинока хатина стоїть. (Леся Українка)      
б) На безлюдному березі моря одинока хатина стоїть. (Леся Українка)     
VI.    Підсумок уроку
              Що необхідно пам'ятати про правопис префікса роз-?
              А який ще префікс підпорядкований цьому ж правилу?
              Молодці, всі випробування ви пройшли. (На дошці з букв склалося слово молодці).
- Діти, якщо вам сподобався урок, покладіть у зошит сонечко, якщо ні,—хмарку, а якщо вам складно відповісти сонечко і хмарку

Комментариев нет:

Отправить комментарий